Zdrowe zęby. Kilka porad - Dentystyczny

dentysta cieszyn

Dostępność różnych środków do mycia zębów

Różne środki do mycia zębów są ogólnodostępne. Jedyne różnice w dostępności do tych środków mogą wynikać z tego, jakiego rodzaju pasty do zębów czy płyny do płukania ust są sprowadzane do poszczególnych sklepów. W małych skle

Zdrowe zęby. Kilka porad - Dentystyczny dentysta cieszyn
pach ogólnobranżowych dostępne są najbardziej popularne i najtańsze pasty do zębów, natomiast w dużych sklepach można znaleźć praktycznie wszystkie pasty do zębów, a do tego różnego rodzaju płyny do płukania ust. Natomiast w drogeriach będzie można znaleźć nici dentystyczne i patyczki do zębów oraz takie linie past do zębów, które są produkowane dla wybranej drogerii. Praktycznie wszystkie środki do mycia zębów można także kupować w sklepach internetowych. Będą one dostarczane przez kurierów pod adres wskazany w zamówieniu.

Praktycznie wszystkie preparaty dentystyczne mogą być kupowane w zestawach. Jedne z takich zestawów tworzone są automatycznie przez producentów poszczególnych preparatów, a inne tworzone są na życzenie klientów różnych sklepów. Gotowe zestawy dentystyczne można kupować w drogeriach czy aptekach, natomiast samodzielne zestawy można robić na podstawie preparatów zakupionych w sklepach ogólnobranżowych. Mogą one służyć za prezenty urodzinowe dla tych osób, które znane są z tego, że lubią dbać o zdrowie swoich zębów. Szczególnie wyjątkowe zestawy dentystyczne można zamawiać w sklepach internetowych, w których są one łączone z różnymi dodatkami, nawet takimi jak kwiaty czy alkohol. Zaletą kupowania takich zestawów jest fakt, że mogą one zostać dostarczone pod wskazany adres.


Pomiędzy korzeniami znajduje się rozwidlenie zwane

Szyjka jest miejscem styku szkliwa korony zęba z cementem korzeniowym. Może występować w 4 wariantach (z czego dwa pierwsze są najczęstsze):


Do szyjki zęba przyczepia się przyczep nabłonkowy, który jest połączeniem pomiędzy szkliwem a dziąsłem. W ciągu upływu wieku następuje fizjologiczne obniżanie się przyczepu nabłonkowego, co powoduje obnażanie korzeni.


Zęby mają różną ilość korzeni i tak najczęściej (są wyjątki): siekacze, kły, przedtrzonowce (z wyłączeniem pierwszych górnych przedtrzonowców) mają po 1 korzeniu, pierwsze górne przedtrzonowce i zęby trzonowe żuchwy mają 2 korzenie (przedtrzonowce podniebienny i przedsionkowy, trzonowce mezjalny i dystalny), trzonowce szczęki po 3 korzenie (podniebienny oraz dwa przedsionkowe – mezjalny i dystalny). Pomiędzy korzeniami znajduje się rozwidlenie zwane bi- lub trifurkacją, w zależności od ilości korzeni.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Jakie są typy próchnicy?


Próchnicę można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od miejsca występowania oraz przebiegu ? wyróżniamy:

1. Próchnicę kwitnącą ? szybko postępująca próchnica, obejmująca w krótkim czasie wiele zębów. W wielu przypadkach dotyczy powierzchni zębów wolnych od próchnicy. Można ją stwierdzić u osób ze zmniejszonym wydzielaniem śliny, bądź u młodych ludzi spożywających często kariogenne produkty.

2. Próchnicę wczesną ? pojawia się na zębach mlecznych w niedługim czasie od momentu ich wyrznięcia. Najczęściej dotyczy zębów siecznych szczęki, a następnie rozwija się dalej i atakuje kolejne grupy zębów. Powstaje na powierzchniach wargowych w okolicy szyjki zęba, czyli tuż przy dziąśle. Charakteryzuje się bardzo szybkim przebiegiem, w wyniku którego dochodzi do zniszczenia dużej powierzchni zębów w krótkim czasie.

3. Próchnicę butelkową ? jest jedną z odmian próchnicy wczesnej. Przyczyną jest przedłużone karmienie butelką dziecka, szczególnie jeśli są to pokarmy sztucznie dosładzane. Mają one zazwyczaj papkowatą konsystencję, co powoduje przyklejanie się resztek do słabo zmineralizowanych zębów w miejscu przylegania smoczka. W bardzo szybkim czasie powstają tam ubytki próchnicowe.

4. Próchnicę ostrą ? występuje gdy atak bakteryjny jest dominujący nad procesami obronnymi zęba. Najczęściej dotyka osoby młode, gdyż kanaliki zębinowe są u nich znacznie szersze niż u dorosłych, co sprzyja szybkiemu rozwojowi próchnicy. Przybiera ona wtedy kolor jasny i miękką, mazistą konsystencję.

5. Próchnicę przewlekłą ? występuje najczęściej u osób dorosłych i starszych. Jej postępowanie jest wolniejsze niż próchnicy ostrej, co związane jest z fizjologicznymi mechanizmami obronnymi, jak odkładanie się zębiny wtórnej obronnej. Kanaliki zębinowe z wiekiem stają się coraz węższe, co również zapobiega szybkiemu rozwojowi próchnicy. Przybiera ona ciemny kolor i dosyć twardą konsystencję.

6. Próchnicę wtórna ? powstaje wokół wcześniej założonego wypełnienia. Przyczyną mogą być błędy podczas opracowywania ubytku, jakość materiału do wypełnienia, brak szczelności brzeżnej wypełniania, bądź odłamanie jego brzegu.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w



© 2019 http://dentystyczny.informator.stalowa-wola.pl/