Poradnik pacjenta - wizyta u stomatologa - Dentystyczny

Stomatologia Ruda Śląska

Błędy stomatologów


Czasami zastanawiamy się zapewne nad tym, czy stomatolog może popełnić błąd. Co dzieje się, kiedy takowe błędy są popełniane i jakie niesie to ze sobą skutki. Jak wyglądają błędy dentystów i czy można ich uniknąć? Jeżeli chodzi o un

Poradnik pacjenta - wizyta u stomatologa - Dentystyczny Stomatologia Ruda Śląska
iknięcie takich błędów to oczywiście tak – zawsze jest to wynik jakiegoś błędy ludzkiego. Ewentualnie może być to wynik awarii sprzętu, który powinien być odpowiednio serwisowany i użytkowany. Jeśli tak nie jest to cóż – jest problem. Jeżeli stomatolog popełni błąd, to powinien go naprawić. Nie zawsze jest tak, że są to zmiany nieodwracalne, związane chociażby z koniecznością usunięcia zęba. Bywa, że jest to bardzo szybki zabieg i na przykład lekarz nie tak wybieli ząb. Odwrócenie takich zmian nie jest problemem i lekarz z pewnością będzie chciał naprawić swój błąd.

Błąd, który popełni lekarz skutkuje przede wszystkim nieprzyjemnościami zdrowotnymi. Oszpecenie przez dentystę jest tym bardziej dotkliwe bowiem jest widoczne na pierwszy rzut oka. Wszystko to sprawia, że tak wiele osób co roku decyduje się na różnego rodzaju pozwy przeciwko lekarzom – nie ma tu wyjątku i stomatologom także. Prawa pacjenta są określone w wielu miejscach, ale jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to warto skonsultować się ze specjalistą. Taki specjalista to między innymi rzecznik praw pacjenta, którego rolą jest fachowe doradzenie i reprezentowanie nas przed różnego rodzaju podmiotami podczas spraw, które mają za zadanie wywalczenie naszych praw.





Stomatologia – popularność zagranicą


Stomatologia zagranicą jest rozwinięta na bardzo dobrym poziomie. Specjaliści mają do dyspozycji w pełni wyposażone gabinety, które są na najlepszym z możliwych poziomów. Co jednak ciekawe, bardzo często pracują w tychże gabinetach specjaliści z Polski. Wszystko to sprawia, że Polska ma bardzo dobrą markę jeśli chodzi o stomatologię. Pacjenci ze Szwajcarii, Austrii, Danii, czy takich krajów jak Holandia i Belgia bardzo często wybierają nasz kraj jako cel wizyty nie turystycznej, a właśnie medycznej. Oczywiście z tym także wiąże się poznawanie naszego kraju, zatem na każdej takiej wizycie w dużej mierze zyskuje całe nasze społeczeństwo i rząd, który pobiera podatki.

Polska stomatologia w Europie uznawana jest jako jedna z najlepiej rozwiniętych na Starym Kontynencie, a jednocześnie oferujących niskie ceny i bardzo dobre warunki leczenia. Zmieniło się to diametralnie przez ostatnie kilkanaście lat. Mało kto pamięta te czasy, ale było tak, że idąc do dentysty czuło się przerażenie, lęk, czy wszystko pójdzie dobrze i nie będzie bolało. Dentystami straszono nawet dzieci. Dziś jest już zupełnie inaczej. Do Polski przylatuje bardzo dużo stomatologów z innych krajów i leczą tu oni swoje zęby. To wszystko daje szansę na duży rozwój stomatologii w Polsce z czego cieszą się zarówno dentyści, jak i pacjenci.





Co to jest chirurgia szczękowa?

Dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym schorzeń jamy ustnej, części twarzowej głowy ? aż po dół przedni czaszki włącznie ? oraz szyi. Ze względu na zasięg, coraz częściej specjalność ta określana jest jako chirurgia czaszkowo-szczękowo-twarzowa. Jest podspecjalnością stomatologii oraz chirurgii. Wyłoniła się na przełomie XIX i XX w. z chirurgii ogólnej. Obejmuje chirurgię stomatologiczną, onkologię, traumatologię i chirurgię plastyczną części twarzowej czaszki. W większości krajów Unii Europejskiej do uzyskania tej specjalności wymaga się dyplomu lekarza i lekarza dentysty. W Polsce jest to jedna z trzech specjalności (obok epidemiologii i zdrowia publicznego), w których kształcić się mogą zarówno lekarze jak i lekarze dentyści. Dla lekarzy posiadających oba dyplomy istnieje odrębny, skrócony program specjalizacji.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Chirurgia_szcz%C4%99kowo-twarzowa



© 2019 http://dentystyczny.informator.stalowa-wola.pl/